Další naděje na přežití nosorožce bílého severního je tady!
V srpnu loňského roku se podařilo vědcům vytvořit dvě embrya, která by mohla být vhodná na oplodnění dvou samic tohoto druhu. V prosinci se jim tento zázrak povedl znovu. Embrya jsou momentálně zmražená a čekají, až budou použity při pokusu o oplodnění. Pokus by se měl uskutečnit již tento rok.
bez těchto embryí není žádná naděje na přežití nosorožce tohoto typu.
Nosorožci bílí severní zbývají už jen dva, a to dvě samice Nájin a Fatu. Poslední samec Súdán zemřel v březnu 2018, kdy ho museli veterináři kvůli špatnému zdravotnímu stavu utratit. Samec Suni zemřel v roce 2014.
Samici Nájin a Fatu bylo odebráno devět vajíček a pět jich bylo nakonec oplodněno spermatem nosorožce Suniho. Nakonec se embryo stalo jen z vajíčka Fatu, ještě ten samý měsíc se podařilo oplodnit další vajíčko. V prosinci 2019 z Keni do Německa přivezli sperma Súdána a musí jej teprve otestovat, jestli bude vhodné na umělé oplodnění, protože Súdán měl již přes čtyřicet let, když mu sperma bylo vzato. Spolu se spermatem byly dovezeny další vajíčka, z nichž jedno se povedlo oplodnit v třetí a zatím poslední embryo.
Vědci jsou nadšení, protože neví, kolik embryí budou celkově potřebovat na úspěšné oplodnění a tímto se mnohonásobně zvýšila jejich šance na úspěch o zachování zvířecího druhu. Celý zákrok je naprosto bezpečný a dá se opakovat, dokud nebudou samice příliš staré, proto se nesmí otálet a začít co nejdříve. V keňské rezervaci budou stále odebírat vajíčka samicím, aby se vědci mohli dál pokoušet o vytvoření dalších embryí.
Celý projekt a projekt BioRescue, který se zabývá vývojem pohlavních buněk, je podporován keňskou vládou. Cílem BioRescue je přeměnit tělní buňky, například buňky ze síti nebo kůže, na zárodečné buňky, ze kterých by se pak mohlo vyvinout vajíčko či sperma. Tento výzkum by mohl značně ovlivnit populaci nejen už skoro vyhynulých nosorožců, ale postupem času všech zvířat, která se nacházejí na pokraji vyhynutí.