Kontokorent – řešení na nečekané výdaje
Kontokorentní úvěr je neúčelový a nezajištěný úvěr, což znamená, že si peníze můžete půjčit na cokoli, aniž byste museli sdělovat účel půjčky. Je stále k dispozici, peníze z něj můžete čerpat rychle, bez problémů a opakovaně. Hodí se právě v případech nečekaných výdajů či při zpoždění nebo v horším případě výpadku příjmu. Úroky se při tomto druhu úvěru platí pouze v tu dobu, kdy je čerpán, tedy pouze v dobu, kdy jste na účtu v mínusu.
Výše a četnost splátek je čistě na klientovi, protože v tomto případě není stanoveno datum splatnosti ani výše splátky, avšak minimálně jednou za rok se na svém účtu musíte dostat do plusových finančních hodnot. Nevýhodou kontokorentu je to, že za jeho pohodlnost se platí, mnohdy dost vysoká cena. Je s ním totiž spojena velmi vysoká úroková sazba, která je až několikanásobně vyšší než úroková sazba klasických úroků. Ke kontokorentu se také často pojí další poplatky, které má každá banka nastaveny jinak, mnohdy se však liší jen podle názvu, ale ve své podstatě jsou totožné. Obvykle jsou to poplatky za vedení účtu, za přečerpání zůstatku, za peněžní transakce prováděné během užívání úvěru nebo jen poplatek za zřízení kontokorentního úvěru.
Ne každý má však na tuto půjčku nárok. Podmínkou pro její získání je obvykle nutnost vlastnit běžný účet u dané banky, měl více než osmnáct let a především měl pravidelný příjem, tudíž měl z čeho dluh splácet. Výhodou některých bank je to, že pokud u nich má klient běžný účet už delší dobu a nepotřebuje nastavit velký úvěrový limit, nechtějí po něm doložení výše příjmů. Při doložených příjmech je obvykle banka ochotná nastavit úvěrový limit až do trojnásobku měsíčního platu. U některých bank mohou na kontokorentní úvěr dosáhnout i studenti, ale musí mít na účet i tak pravidelný příjem (minimálně kapesné od rodičů).